Łąka na ścianie, łąka w mieście

Trawniki – nasze miejskie „zielone pustynie”. Obszary mające niewiele wspólnego z naturalną bioróżnorodnością, na których rośnie bardzo mało gatunków roślin. Są równo przystrzyżone, monotonne, jednakowe. Nudne. A przecież można to zmienić!

Łąki kwietne można zakładać w wielu miejscach: przy drogach, w parkach, przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach! To mały ekosystem i schronienie dla wielu gatunków zwierząt: drobnych ssaków, gadów, płazów, owadów a wśród nich przede wszystkim – zapylaczy. [źródło] Wysoka roślinność pełni także funkcję izolacyjną, a to oznacza więcej chłodu w mieście.

O wielu innych zaletach łąk kwietnych oraz wskazówkach, jak je założyć, przeczytacie w nowym numerze Miodownika.


Łąka kwietna we Wrocławiu, jedna z realizacji Fundacji Łąka, fot. Piotr Kotliński
Powieś łąkę, wesprzyj łąkę

Nie każdy z nas może jednak wysiać łąkę, ot tak, gdziekolwiek. Na szczęście są instytucje, które nie tylko szerzą wiedzę, ale również aktywnie działają – rozmawiają z miejskimi samorządami, prowadzą warsztaty i, co najważniejsze, doprowadzają do realizacji zakładania łąk w przestrzeniach publicznych.

Wszyscy możemy wesprzeć jedną z takich instytucji – Fundację Łąkę, na której rzecz przeznaczymy część dochodu ze sprzedaży plakatów. Do współpracy zaprosiliśmy trzy ilustratorki – Anitę Tomalę, Martę Kachniarz oraz Weronikę Kuc

Każda z artystek podeszła do tematu inaczej, prezentując swój własny, niepowtarzalny styl. Trzy odmienne charaktery i style, które połączył jeden, wspólny cel – łąki. Plakaty są ich własną interpretacją lepszego, pełnego roślin świata.  

Wszystkie kolory łąki

Na grafice-kolażu Anity Tomali dominują kwiaty z polskich łąk. Nie zabrakło też uwielbianych przez ilustratorkę kwitnących drzew owocowych. 

Mam to szczęście, że pod moim oknem co roku wiosną kwitnie imponująca mirabelka, do której kwiatów przylatują tysiące pszczół. W powietrzu unosi się przepiękny słodki zapach, chciałam to uchwycić w swojej pracy.

Plakat ten został również wykorzystany do zilustrowania artykułu o dzikich zapylaczach, którego autorem jest Michał Pilch – pszczelarz miejski z Katowic. Do przeczytania w miodowniku 2.0!

Plakat Anity znajdziesz tu.


Plakat Marty Kachniarz to prawdziwa eksplozja kolorów! Na ilustracji znalazły się: ślaz dziki, rumianek, esparceta czy chaber. 

W łąkach chyba najbardziej lubię to, że przypominają mi długie wakacje spędzone jako dziecko na wsi. Plecenie wianków i bransoletek z koniczyn.  Zabawy kto dłużej utrzyma na nosie kwiatek lwiej paszczy. Do dziś łąka jest dla mnie dużą inspiracją przy rysowaniu, szczególnie jej różnorodność.

mówi Marta

Plakat Marty znajdziesz tu.


Driakiewnik, esparceta, kocimiętka, dziewanna, marchew zwyczajna, mniszek i koniczyna – te rośliny zilustrowała Weroniki Kuc. Łąka w wykonaniu Weroniki wyrasta prosto z chodnika. 

Chciałam obalić przekonanie, że te dwa światy nie mogą funkcjonować razem. Wręcz przeciwnie! Jak udowodniła Fundacja Łąka w swoich licznych badaniach, miasto może być wspaniałym środowiskiem do wysiewu łąk – podkreśla ilustratorka. – Do łąki mam stosunek sentymentalny – dorastałam na przedmieściach. Droga do mojej podstawówki prowadziła przez pola i łąki. Po przeprowadzce do miasta zdecydowanie brakuje mi nieskrępowanej zieleni. Takiej, która nie jest idealnie przystrzyżonym trawnikiem czy żywopłotem.

Plakat ten jest jednocześnie ilustracją do artykułu Weroniki Rozbickiej o łąkach kwietnych, który możecie przeczytać w nowym numerze Miodownika. 

Plakat Weroniki znajdziesz tu.

Miodownik od początku jest zaangażowany we wsparcie edukacji i ruchów na rzecz zapylaczy i inicjatyw wspierających naturalne środowisko. Tym bardziej cieszymy się, kiedy widzimy, że również otoczenie miejskie zmienia się na bardziej przyjazne – i dla ludzi, i dla zwierząt. Kiedy powstawały ilustracje do nowego numeru wpadliśmy na pomysł, aby przygotować również ich wersje do powieszenia na ścianie i dostarczyć Wam nie tylko kawałek piękna, ale również wesprzeć w ten sposób program Fundacji Łąka, której działalność przypadła nam szczególnie do gustu.

Do miodownika 2.0 dołączamy nasiona na łąkę, ale wiemy, że nie każdy ma możliwość jej wysiania. Możesz jednak przyczynić się do powstawania przyjaznych ekosystemów poprzez kupno plakatu! Zapraszamy! 🙂 

Dodaj komentarz