Pora wysiać łąki. Krótki instruktaż, jak zrobić to dobrze!

Przyszła upragniona wiosna! Przyroda budzi się do życia, ptaszki ćwierkają, na drzewach widać pierwsze pąki, a my coraz częściej krzątamy się w przydomowych ogródkach i na balkonach. Początek wiosny to także okres, w którym zaczynamy wysiewać łąki kwietne. Tylko jak to zrobić dobrze? Sprawdźcie nasz poradnik!

Łąki kwietne można wysiać na dużych terenach – polach, działkach, zielonych wyspach w mieście. Można je także założyć na balkonie. W sklepach ogrodniczych, specjalizujących się w nasionach, znajdziecie mieszanki nasion roślin dla konkretnych gruntów. Nasi czytelnicy, którzy zamówili egzemplarz miodownika 2.0 w preorderze, otrzymali prezent od Fundacji Łąka – fiolkę z nasionami roślin jedno- i wieloletnich. Idealne do wysiania w ogrodzie lub na balkonie! Ale jak wysiać łąkę dobrze? 

JAKĄ WYBRAĆ?

ŁĄKA JEDNOROCZNA 

Łąka jednoroczna jest bardzo atrakcyjna i prosta w uprawie. Kwiaty kwitną szybko i są dobrych źródłem pożywienia dla zapylaczy. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, kwitnienie roślin może utrzymać się przez kilka miesięcy. Taką łąkę najczęściej wybiera się do miejsc reprezentatywnych, by móc prędko cieszyć się pięknem kolorowych kwiatów. Można ją także wysiać na balkonie! 

Przykładowe rośliny: mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity. 

ŁĄKA WIELOLETNIA 

Łąki wieloletnie trzeba przede wszystkim odpowiednio skosić. Wymagają także większej cierpliwości – większość gatunków wieloletnich kwitnie dopiero od drugiego sezonu. Są za to rajem dla wielu gatunków małych zwierząt, które mogą korzystać z roślin przez cały rok. 

Przykładowe rośliny: złocień właściwy, mikołajek płaskolistny, mniszek lekarski. 

STANOWISKO, PODŁOŻE I WYSIEW

ŁĄKA JEDNOROCZNA

Słoneczko musi być! To gwarancja kolorowych, bujnych i okazałych kwiatów. Przed wysianiem nasion w ogrodzie, należy dobrze oczyścić teren z pozostałości po roślinach – im dokładniej to zrobimy, tym większy sukces nas czeka. 

Donice lub skrzynie na balkonie czy w ogrodzie warto wyłożyć świeżą ziemią ogrodową. Rośliny łąkowe bez problemu odnajdą się w glebie ubogiej, neutralnej lub zasadowej. Nie ma też potrzeby stosowania torfu. Warto zaznaczyć, że na zbyt żyznej glebie1, siewki łąki mogą zostać przytłumione przez trawę lub pokrzywy. W efekcie nasza łąka nie będzie różnorodna gatunkowo. 

Nasiona łąki kwietnej jednorocznej wysiewamy od kwietnia do nawet lipca. Przy tej czynności warto zachować umiar. Jeśli nasiona będą wysiane zbyt gęsto, rośliny mogą zacząć „rywalizację” o dostęp do słońca, przez co się wyciągną. Dlatego przy wysiewie stosujmy się do zalecanych norm wysiewu, czyli zalecanej ilości nasion (najczęściej 2 g) na 1 m2. Jeśli zakładamy łąkę na większym terenie, np. przy domowym ogródku, warto zastosować nośnik nasion – wermikulit lub piasek – dzięki czemu siew będzie bardziej równomierny. 

ŁĄKA WIELOLETNIA

Wieloletnie łąki również kochają słońce. Przed wysiewem łąki kwietnej, warto sprawdzić, jaką ziemię mamy na swoim terenie. W sklepach ogrodniczych można dostać wiele różnych mieszanek nasion łąkowych, dostosowanych do różnych terenów – suchych, zdegradowanych, gliniastych. Warto upewnić się, która mieszanka sprawdzi się na naszej ziemi. Do wysiewu powinno wystarczyć 2 g nasion na 1 m2. Tutaj również warto zastosować wermikulit lub piasek. 

Niektóre gatunki roślin łąkowych wieloletnich zaczną kwitnąć już w tym samym roku, w którym zrobiliśmy wysiew. Jednak regularne kwitnienie rozpocznie się dopiero od drugiego sezonu. Dlatego, aby się nie zniechęcać, warto wymieszać nasiona roślin łąkowych wieloletnich z jednorocznymi. Dzięki temu szybciej będziemy podziwiać piękno kolorowych kwiatów. 

Gdy nasiona rozgoszczą się już na glebie, warto je delikatnie przycisnąć lub przysypać cienką warstwą ziemi, by nie zabrał ich wiatr lub żeby nie spłynęły przy podlewaniu. 

1 http://lukaszluczaj.pl/zasada-nienawozenia-laki-kwietnej/

PODLEWANIE I PIELENIE

ŁĄKA JEDNOROCZNA I WIELOLETNIA

Rośliny kwitnące charakteryzują się dużą odpornością na suszę. Łąka kwietna potrafi przetrwać deficyty wody – czego nie można powiedzieć o zwykłych trawnikach. Podlewanie zaleca się dopiero w warunkach suszy oraz gdy widzimy, że naszej łące się pogarsza i wyraźnie pragnie wody. 

Ważne jest jednak zapewnienie odpowiedniej ilości wody podczas wschodów nasion. Jeżeli po wysianiu nasion gleba nie będzie miała odpowiedniej wilgotności, kiełkowanie może się opóźnić. 

Nawożenie łąki kwietnej nie jest konieczne, a może wręcz zaszkodzić. Ważniejsze jest niedopuszczenie do przesuszenia gleby po wysiewie nasion. Jeśli na łące kwietnej pojawią się rośliny z gatunków niepożądanych, należy je wypielić ręcznie

KOSZENIE I ODNOWA

ŁĄKA JEDNOROCZNA

Jak sama nazwa wskazuje, kwitnie tylko raz, ale intensywnie. Przy dobrej pielęgnacji, pięknem kolorowych kwiatów będziemy mogli cieszyć się przez kilka miesięcy. Po przekwitnieniu, jesienią, łąkę należy skosić. Jeśli w przyszłym roku również chcemy mieć piękną łąkę na balkonie czy w ogrodzie, trzeba ją wysiać na nowo*. A warto! Nowi przyjaciele-zapylacze będą Wam bardzo wdzięczni za wysianie roślin kwitnących roślin w tym samym miejscu. Będą wiedzieli, gdzie wrócić!

*POZYSKIWANIE NASION – z łąki kwietnej wysianej na balkonie łatwo jest pozyskać nasiona na kolejny wysiew. Uważnie obserwujcie swoje kwiaty i zbierajcie te kwiatostany, które już przekwitły i ulegają zasuszeniu, a których nasiona nie zdążyły się jeszcze osypać. Zebrane kwiatostany z nasionami należy dobrze wysuszyć, najlepiej w osłoniętym miejscu o stabilnej temperaturze i wilgotności. Po wysuszeniu można usunąć puste kwiatostany, a same nasiona przechować do wiosny – w ciemnym i suchym miejscu. Przed ponownym wysianiem łąki, koniecznie pamiętajcie o dobrym przygotowaniu terenu. 

ŁĄKA WIELOLETNIA

Łąki wieloletnie najczęściej kosi się dwa razy do roku – w czerwcu lub lipcu i w sierpniu lub wrześniu. Jeśli na łące rosną gatunki jednoroczne, to teren kosimy po ich przekwitnięciu. Koszenie łąki warto zaplanować na suchy dzień. Zalecane jest używanie kosy lub wykaszarki akumulatorowej. Skoszone rośliny, czyli tak zwany pokos, należy zostawić do wysuszenia, aż osypią się z nich nasiona. 


I już! Teraz, gdy masz podstawową wiedzę na temat zakładania łąk kwietnych, możesz zacząć działać! Nie zapomnij pochwalić się swoimi przygotowaniami i łąkami! 

@miodownikmag

Artykuł przygotowała dla nas Weronika Rozbicka, autorka tekstu „Chwalmy i siejmy łąki”, który możecie przeczytać w najnowszym numerze!

1 Comment

Dodaj komentarz